Zgłoś do windykacji


 • Przedsiębiorcy w najlepszych nastrojach od trzech lat

  Artykuły » Przedsiębiorcy w najlepszych nastrojach od trzech lat

  Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy czują, że nadchodzi koniunktura. Poprawił się wskaźnik nastrojów KERNA, który wzrósł do poziomu najwyższego od trzech lat. Po raz pierwszy więcej przedsiębiorców stwierdziło, że w poprzednim kwartale kondycja ich firm poprawiła się, niż pogorszyła. Czyżby umiarkowanie korzystne dane płynące z gospodarki w końcu znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości?

   

  W tym kwartale wskaźnik nastrojów mikro-, małych i średnich firm w Polsce wzrósł do poziomu minus 47,8 punktu. Odczyt ten jest wyższy o 13,02 p niż przed trzema miesiącami. Porównując do analogicznego okresu roku 2012, wartość KERNA wzrosła o ponad 27 punktów.

  - Zatrzymanie negatywnego trendu staje się więc faktem. Wiele wskazuje, że właściciele małych i średnich firm mogą pożegnać kryzys jeszcze w tym roku, a pozytywne nastroje, które zdawały się być tymczasowe, uda się trzymać - przekonuje Izabella Młynarczyk, analityk Keralla Research.

  Wyraźna poprawa nastrojów

  1/3 zapytanych przedsiębiorców wyraźnie wskazuje, że mijający rok jest lepszy od poprzedniego. Wynika to nie tylko z lekkiego ożywienia gospodarczego, ale również z nabytych doświadczeń. Właściciele firm bardziej dbają o dyscyplinę swoich kontrahentów, dzięki czemu coraz częściej unikają niezwykle niebezpiecznych zatorów płatniczych. Dodatkowo ponad połowa badanych deklaruje zakupy do firm, m.in. inwestycje w oprogramowanie, maszyny i urządzenia oraz remonty i zakup lokali.

  Wyraźnie spadł odsetek przedsiębiorców negatywnie oceniających rozwój sytuacji gospodarczej. Pesymiści stanowią 31% respondentów, czyli dwukrotnie mniej niż na początku roku. W październiku 1/5 badanych pozytywnie podsumowała poprzedni kwartał. Trzy miesiące wcześniej było ich 11%, a w analogicznym okresie rok temu zaledwie 2,2%.

  Optymistyczne prognozy

  W ostatnim kwartale odnotowaliśmy wzrost gospodarczy na poziomie 1,9%. Resort finansów przekonuje, że prawdopodobnie w IV kwartale PKB wzrośnie ponad 2%. Z prognoz OECD wynika, że w 2014 roku wskaźnik ten wyniesie 2,7%.

  Trochę martwią dane z rynku pracy. Stopa rejestrowa w październiku utrzymała się na poziomie 13%, czyli wciąż jest wyższa niż rok temu. Niemniej skutki ożywienia na rynku pracy zwykle są odczuwalne z opóźnieniem.

  Firmy z sektora MŚP generują ponad 2/3 dochodu narodowego i są odpowiedzialne za 70% miejsc pracy w Polsce. Polscy przedsiębiorcy nie należą do optymistów, dlatego wyraźne polepszenie nastrojów to sygnał, że koniunktura w najbliższych miesiącach powinna się poprawić.

  Łukasz Piechowiak
  Bankier.pl